Jdi na obsah Jdi na menu
 


Malba s voskem, mochomůrky

Malba s voskem, muchomůrky

Malba voskem, muchomůrkyMalba voskem, muchomůrky
realizace Alena Isabella Grimmichová, grimmich.cz

Léto v Českých zemích je neodmyslitelně spjato s hledáním hub. Vášní, které narozdíl od většiny Evropanů každoročně propadáme. Obkličujeme lesy, chráníme si svá tajná naleziště, studujeme nové, pro nás ještě neznámé druhy hub a hlavně vaříme, sušíme, nakládáme a hledáme nejlepší recepty na zužitkování nalezené lahůdky.

Abychom měli houby kolem sebe nejen v letním a podzimním období, vytvoříme si dnes pomocí malby voskem houbové obrázky, kterými ozdobíme naše zápisníky s nejlepšími recepty, seznami letošní úrody nebo kresbami hub.

Malba voskem, muchomůrky
1. Co budeme potřebovat? Bavlněné plátno, barvy na bavlnu, plochý a kulatý štětec, včelí vosk, parafín, plechovou misku a hrnec, balicí papír, noviny, žehličku, oboustrannou lepicí pásku, blok, notes nebo sešit v pevných deskách. Jak postupovat? Vosk na batikování si připravíme ze stejného dílu včelího vosku a parafínu. Vše rozehřejeme ve vodní lázni na teplotu, při které je vosk nanesený štětcem na hedvábí průhledný a pronikne skrz látku.
Malba voskem, muchomůrky
2. Štětcem namočeným ve vosku namalujeme na látku muchomůrky. (Návrh vzoru je možné si předkreslit na papír a ten vložit pod plátno. Aby byl vzor dobře viditelný obtáhněte ho silným černým fixem.)

Malba voskem, muchomůrky
3. Houby štětcem vybarvíme a namalujeme si i pozadí, to stačí jen velmi neurčitě rozpíjením skvrn v barvě lesní půdy.
Malba voskem, muchomůrky
4. Po dokonalém zaschnutí barev, přetřeme širokým plochým štětcem celou plochu malby rozehřátým voskem.

Malba voskem, muchomůrky
5. Vosk necháme ztuhnout, a potom ho na látce opatrně rozlámeme.
Malba voskem, muchomůrky
6. Dáme pozor, aby se neodrolil. Taková místa je nutné znovu navoskovat.

Malba voskem, muchomůrky
7. Černou barvu s trochou jaru, nebo jiného odmašťovače zatíráme plochým štětcem do prasklinek. Štětcem kroužíme všemi směry.
Malba voskem, muchomůrky
8. Přebytečnou barvu odsajeme tím, že látku vložíme mezi balicí papíry, nebo odsajeme ubrouskem. Opět necháme dobře proschnout.

Malba voskem, muchomůrky
9. Látku vložíme mezi bílý balicí papír a z obou stran dáme 2-3 vrstvy novin. Na žehlicí prkno dáme staré prostěradlo a látku s novinami na ně položíme. Středně nahřátou žehličkou odžehlujeme vosk. Jakmile se papír promastí, vyměníme ho za čistý. Opakujeme tak dlouho, dokud se vosku nezbavíme. Na závěr opatrně vypereme (bude špinavý od tiskařské barvy z novin) a vyžehlíme.
Malba voskem, muchomůrky
10.
Pomocí oboustranné lapicí pásky přilepíme obrázek na zápisník. Stejným způsobem vytvoříme obrázek hříbků, nebo jiných hub a přilepíme na blok. Obrázky můžeme ozdobit různé předměty, my jsme je přišili na prostírání, ale stejně se mohou vyjímat na polštářích, ubrusech, přilepené na plechovkách a podobně. Vaší fantazii se meze nekladou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář